Alternatywny Czas #8: Zegarki marki DW

    Autor: Mateusz



Wstęp

    Celem nadrzędnym postów z serii Alternatywny Czas od zawsze była celebracja kultowych modeli zasłużonych marek. Propozycje, które przedstawiałem w zestawieniu były jedynie miłym dodatkiem, mającym przybliżyć wszystkim osobom choćby cząstkę tej "kultowości" za przystępną cenę.
    Dzisiejszy post przełamie dotychczasowe reguły. Marka Daniel Wellington, mimo swej ogromnej popularności, jest niczym innym jak swego rodzaju zegarmistrzowskim pasożytem, żerującym na naiwności i niewiedzy potencjalnych nabywców. Szwedzki brand stał się niechlubnym ojcem chrzestnym innych firm, sprzedających "luksus za rozsądną cenę". Przyjrzyjmy się zatem wspólnie temu, co ma do zaoferowania marka Daniel Wellington.

Prezentacja zegarek Daniel Wellington
Jeden z modeli marki DW. Źródło: https://www.danielwellington.com/pl/dw-watch-women-classic-sheffield-silver-36mm/

    Zegarek zaprezentowany powyżej to DW model Classic Sheffield. Oficjalna strona podaje następującą specyfikację:

Średnica: 36mm (damski) / 40mm (męski)
Grubość: 6mm
Mechanizm: kwarcowy, japoński (Citizen 1L22)
Szkło: nie podano (z innych źródeł wiadomo, iż jest to szkło mineralne)
Wodoszczelność: 3ATM = 30m (najniższy poziom z możliwych)
Cena: 899zł (damski) / 1.049zł (męski)

    Mówiąc wprost jest to zegarek, którego specyfikacja jest na poziomie najtańszych czasomierzy na rynku. Produkcja ma miejsce w Chinach (więcej informacji pod tym adresem) i analizując koszty produkcji, specyfikację i koszt końcowy - otrzymujemy produkt o mocno zawyżonej cenie w porównaniu do tego, co otrzymujemy. Ponadto, nie ma żadnej mowy o celebracji jakiegokolwiek przełomu w branży zegarmistrzowskiej. 

    Czy mimo wszystko istnieje jakiś pozytywny aspekt tej historii? Otóż tak - popularność minimalistycznych modeli od DW sprawiła, iż nawet zegarkowi laicy zaczęli kierować swój wzrok w stronę klasycznych, analogowych czasomierzy. Prawdopodobnie każdy człowiek na początku swojej przygody z czymkolwiek popełnia podstawowe błędy, które go hartują. Myśląc o marce DW głęboko wierzę, że większość osób, które kupiły ich modele, odkryje (lub odkryła) tą "prawdziwą" stronę zegarmistrzostwa.

Historia

    Poniższy akapit zwykle przedstawia historię modelu, ewentualnie genezę marki czy też powód, dla którego dany zegarek zyskał miano kultowego. W przypadku DW, nie pozostaje mi nic innego, jak przytoczyć anegdotę, będącą inspiracją dla założyciela marki. 

    Na oficjalnej stronie marki (pod tym adresem, tutaj), możecie przeczytać:
"Przypadkowe spotkanie na drugiej półkuli zaowocowało pomysłem, dzięki któremu powstała marka Daniel Wellington. Podczas tej podróży założyciel firmy, Filip Tysander, spotkał intrygującego brytyjskiego dżentelmena noszącego się w nienagannym, a równocześnie bezpretensjonalnym stylu. Mężczyzna ten szczególnie upodobał sobie zegarki w stylu retro, które nosił na starych, wyblakłych paskach NATO. Jak się nazywał ten mężczyzna? Daniel Wellington."

Osobiście uważam, iż pan Tysander wyszedł z założenia, że każda szanująca się marka powinna posiadać jakąkolwiek historię związaną z jej powstaniem, nawet gdy jest tak absurdalna jak ta cytowana wyżej.

Pasek typu NATO
Pasek typu NATO. Źródło: https://www.laco.de/en/watch-straps/nato-strap-black-grey-18-mm

    Przejdźmy zatem od razu do sedna i przyjrzyjmy się alternatywom, które moim zdaniem zasługują na większą aprobatę niż twory od pana Tysandera.

(Anty)Bohater wpisu: Zegarek minimalistyczny marki Daniel Wellington
Model produkowany do dziś: tak
Cena modelu: różne, od 569zł (oficjalny sklep DW)
Cechy charakterystyczne: Minimalistyczny design, brak sekundnika, pasek NATO


Post wyjaśniający podstawowe zagadnienia: tutaj

***

Alternatywy


#1: Casio
ref.: MTP-VT01xxx (poniżej referencja MTP-VT01L-3BUDF)

Prezentacja zegarek Casio MTP-VT01
Źródło: https://www.ceneo.pl/91506432

Specyfikacja:
Średnica: 40mm
Grubość: około 8mm
Mechanizm: kwarcowy (japońskie Casio)
Szkło: mineralne
Pochodzenie: japońskie
Cena: około 120zł

Komentarz: Japońska firma Casio udowadnia, iż nie trzeba sięgać zbyt "daleko", aby cieszyć nadgarstek minimalistycznym zegarkiem za nieduże pieniądze. Jak podałem w referencji, istnieje wiele modeli, należących do linii MTP-VT01, zatem każdy powinien znaleźć odpowiednią wersję dla siebie. Potem należy dokupić pasek NATO i dostajemy czasomierz, którego nie trzeba się wstydzić - marka Casio jest powszechnie szanowana i lubiana, nie tylko przez zegarkowych maniaków.

#2: Casio
ref.: VINTAGE Instashape (poniżej LTP-E148L-7AEF)

Prezentacja zegarek Casio Instashape
Źródło: https://zegarownia.pl/zegarek-damski-casio-vintage-instashape-ltp-e148l-7aef

Specyfikacja:
Średnica: 40mm
Grubość: około 8mm
Mechanizm: kwarcowy (japońskie Casio)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: japońskie
Cena: około 350zł

Komentarz: Ciekawa odmiana modelu z pozycji #1. Za nieco więcej pieniędzy (ale wciąż mniej niż trzeba wydać na DW) dostajemy wysoce odporne na zarysowania szkło szafirowe. Subtelna "mała sekunda" jest miłym ale i praktycznym dodatkiem do całości. Jedynym minusem jest fakt, iż prezentowany model jest obecnie ciężko dostępny na rynku.

Osobiście polecam sprawdzić resztę modeli z katalogu Casio, gdyż zegarków utrzymanych w stylu minimalistycznym, jest znacznie więcej, a cena jaką przyjdzie nam za nie zapłacić - uczciwa.

#3: Lorus
ref.: RN449AX9

Prezentacja zegarek Lorus
Źródło: https://www.zegarek.net/zegarki-lorus/zegarek-rn449ax9

Specyfikacja:
Średnica: 43mm
Grubość: około 13mm
Mechanizm: kwarcowy
Szkło: mineralne
Pochodzenie: japońskie
Cena: około 200zł

Komentarz: Kolejna japońska firma zegarkowa, której ceny są uczciwe i przystępne, a zegarki poprawne. Powyższy model wydaje się świetną alternatywą dla DW - mamy praktycznie tą samą specyfikację z dodatkiem większej wodoszczelności, dzięki czemu deszcz, mniejsze zachlapania czy prysznic nie spowodują uszkodzenia mechanizmu.

Tak samo jak w przypadku firmy Casio - polecam sprawdzić cały katalog marki Lorus, gdzie znajdziemy takie referencja jak ta poniżej (na pasku NATO):


Prezentacja zegarek Lorus
Źródło: https://www.zegarek.net/zegarki/lorus/zegarek_lorus_rh827cx9.html

#4: Timex
ref.: Weekender Fairfield (poniżej TW2P91000)

Prezentacja zegarek Timex Weekender Fairfield
Źródło: https://www.zegarek.net/zegarki/timex/zegarek_timex_tw2p91000.html

Specyfikacja:
Średnica: 41mm
Grubość: około 9mm
Mechanizm: kwarcowy (moduł własny firmy Timex)
Szkło: mineralne
Pochodzenie: amerykańskie
Cena: około 200zł

Komentarz: Trzecią marką, której modele nie powinny być powodem do wstydu, jednocześnie zapewniającą podobne lub lepsze "osiągi" niż modele DW, jest amerykańska firma Timex. Za naprawdę śmieszne pieniądze możemy dorwać modele z linii Weekender, charakteryzujące się prostotą. Modele te występują w różnych odmianach, tak jeśli chodzi o paski, jak i kolor koperty. Zdecydowaną przewagą tych modeli, nad tymi od szwedzkiej marki, jest fakt posiadania przez mechanizmy Timexa funkcji Indiglo. Jest to opatentowany sposób podświetlania - wystarczy docisnąć koronkę w głąb koperty, aby cała tarcza się podświetliła, zapewniając idealne warunki do sprawdzenia czasu.

Prezentacja zegarek Timex
Źródło: https://www.zegarek.net/zegarki/timex/zegarek_timex_tw2p91900.html

#5: Junghans
ref.: Form Collection (poniżej 47/4851.44)

Prezentacja zegarek Junghans Form
Źródło: https://www.zegarek.net/zegarki-junghans/zegarek-047/4851.44

Specyfikacja:
Średnica: 34mm
Grubość: około 7mm
Mechanizm: kwarcowy (moduł własny J645.36 marki Junghans)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: niemieckie
Cena: około 2.000zł

Komentarz: Czas wytoczyć potężniejsze działa - z sekcji zegarków przystępnych przechodzimy w sekcję zegarków z wyższej półki, które nadal, utrzymując minimalistyczny styl, będą fantastyczną alternatywą dla zegarków DW. Sekcję otwiera niemiecka marka Junghans, będąca przodownikiem w propagowaniu ideologii Bauhaus (maksimum prostoty z zachowaniem wysokich walorów artystycznych) w odniesieniu do zegarmistrzostwa. Powyższa referencja posiada dość małą, bo 34mm kopertę, która sprawdzi się idealnie na damskich ale i męskich nadgarstkach. Precyzyjny moduł kwarcowy, szkło szafirowe oraz 50m wodoszczelności to jak na cenę około 2.000zł poprawna specyfikacja. Kluczem do zrozumienia ceny, jest oczywiście idea Bauhaus - mamy więc przepięknie zaprojektowaną tarczę. Projektanci postawili na subtelne umieszczenie datownika - w prawdzie lepiej by to wyglądało, gdyby znajdował się nad godziną 6 ale mimo wszystko harmonia tarczy pozostaje niezachwiana. Szczerze polecam.

#6: NOMOS Glashutte
ref.: Orion (poniżej referencja 301)

Prezentacja zegarek Nomos Glashutte
Źródło: https://nomos-glashuette.com/en/orion/orion-301

Specyfikacja:
Średnica: 35mm
Grubość: około 8mm
Mechanizm: mechaniczny, o naciągu manualnym (kaliber Alpha własnej produkcji)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: niemieckie
Cena: około 8.000zł

Komentarz: Niemiecka miejscowość Glashutte jest prawdziwą kolebką marek zegarkowych. Jedna z nich - NOMOS, postanowiła obrać drogę minimalizmu, stawiając walory estetyczne ponad przesadną złożoność. Do dzisiejszego zestawienia wybrałem model Orion. Posiada on kopertę w rozmiarze uniseks, ręcznie nakręcany mechanizm własnej produkcji, szafirowe szkło oraz 30m wodoszczelności. Na dość wysoką cenę wpływa prestiż, jakim cechują się marki projektujące i wytwarzające własne mechanizmy. Sercem zegarka jest kaliber Alpha o ręcznym naciągu:

Mechanizm Alpha marki NOMOS
Mechanizm Alpha. Źródło: https://nomos-glashuette.com/en/orion/orion-301

    Powyższa alternatywa jest propozycją przeznaczoną dla osób, które cenią sobie jakość, prestiż oraz wykonanie.

#7: Tissot ☆
ref.: Everytime Collection (poniżej T109.610.16.031.00)

Prezentacja zegarek Tissot Everytime
Źródło: https://www.zegarek.net/zegarki/tissot/zegarek_tissot_t109.610.16.031.00.html

Specyfikacja:
Średnica: 30/40/42mm
Grubość: około 7mm
Mechanizm: kwarcowy (szwajcarska ETA 902.101)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: szwajcarskie (standard SWISS MADE)
Cena: około 1.000/2.000zł

Komentarz:  Wyróżnienie za najlepszą propozycję w dzisiejszym zestawieniu, wędruje do marki Tissot i jej linii Everytime. Kolekcja zawiera zarówno modele przeznaczone dla panów jak i dla pań. Za cenę około 1000zł otrzymujemy uczciwą specyfikację (szwajcarski mechanizm, szkło szafirowe, 30m wodoszczelności) oraz zegarek od znanej i cenionej na świecie marki z bogatą historią. Tissot-y z kolekcji Everytime są praktycznie identyczne pod względem designu jak modele od DW.

    Osobom, które cenią sobie prestiż i elegancję, oferowaną przez zegarki mechaniczne, firma Tissot proponuje wersję ze szwajcarskim kalibrem automatycznym Swissmatic. Werk ten, posiada funkcję daty oraz aż 72h rezerwy chodu (od pełnego nakręcenia, zegarek może chodzić aż 3dni bez konieczności dokręcania).

Prezentacja zegarek Tissot Swissmatic
Źródło: https://www.zegarek.net/zegarki/tissot/zegarek_tissot_t109.407.16.031.00.html

#8: Festina
ref.: Swiss Made Collection (poniżej F20013-1)

Źródło: https://www.zegarek.net/zegarki-festina/zegarek-f20013-1

Specyfikacja:
Średnica: 29/39mm
Grubość: około 9mm
Mechanizm: kwarcowy
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: hiszpańsko-szwajcarskie (standard SWISS MADE)
Cena: około 500zł

Komentarz: Do wyścigu o tytuł najlepszej alternatywy dla DW, swoją kandydaturę zgłosiła hiszpańska marka Festina, znana przede wszystkim ze wspierania kolarstwa. Z ich katalogu wybrałem model damski o średnicy 30mm (istnieją wersje 39mm). Oferowane zegarki są sygnowane, a więc i produkowane zgodnie ze standardem SWISS MADE (o tym standardzie możecie poczytać tutaj). Za cenę około 500zł otrzymujemy szkło szafirowe i szwajcarski mechanizm kwarcowy. Wodoszczelność wyznaczono na 50m, co zawsze jest dodatkowym atutem w tego typu czasomierzach. Polecam osobom, których budżet nie pozwala sięgać po modele marki Tissot.

#9: Grovana
ref.: 1230.1663

Prezentacja zegarek Grovana
Źródło: https://www.zegarek.net/zegarki/grovana/zegarek_grovana_1230.1663.html

Specyfikacja:
Średnica: 42mm
Grubość: około 8mm
Mechanizm: kwarcowy
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: szwajcarskie (standard SWISS MADE)
Cena: około 300-600zł

Komentarz: Kolejną propozycją, spełniającą standard SWISS MADE jest zegarek marki Grovana. Specyfikacja prawie identyczna jak u Festiny, zatem ewentualny wybór pomiędzy obiema alternatywami jest wyłącznie sprawą osobistych preferencji.

#10: Longines
ref.: kolekcje Presence oraz La Grande Classique (na zdjęciu model L4.790.4.12.2)

Prezentacja zegarek Longines Presence
Źródło: https://wkrzys.pl/longines-presence-l47904122

Specyfikacja:
Średnica: 39mm
Grubość: około 6mm
Mechanizm: kwarcowy (szwajcarski ETA 255.111)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: szwajcarskie
Cena: około 4.000zł

Komentarz: Alternatywa przeznaczona na nieco grubsze portfele. Wśród najtańszych modeli marki, możemy znaleźć te, które cechują się minimalizmem w eleganckiej oprawie. Kupując zegarki renomowanych marek, musimy mieć na uwadze, iż wraz ze wzrostem ceny, ich specyfikacja nie zawsze ulega drastycznej poprawie. Za cenę 4 tysięcy złotych, dostajemy mechanizm kwarcowy z funkcją prezentacji daty, szkło szafirowe oraz podstawowe 30m wodoszczelności. Oczywiście, podobna specyfikacja występuje w tańszych alternatywach, lecz mimo wszystko osoby ceniące sobie elegancję oraz chcące dobierać do swojej kolekcji zegarki w myśl zasady "raz, a dobrze" - będą jak najbardziej usatysfakcjonowane. Dla Pań, polecam modele z kolekcji La Grande Classique o rozmiarze koperty 24mm (niestety uszy koperty nie pozwalają na stosowanie pasków typu NATO).

Prezentacja zegarek Longines La Grande Classique
Longines La Grande Classique. Źródło:https://www.zegarki.zgora.pl/zegarek/1310_Longines_La_Grande_Classique_Lady_L42094112


***

To już wszystkie propozycje, jakie dla Was przygotowałem. Jeżeli znalazłaś/eś inne alternatywy - podziel się nimi w sekcji komentarzy.

Zapraszam również na inne serie na moim blogu:
seria Tematyczne Kolekcje: sprawdź tutaj
seria Alternatywny Czas: sprawdź tutaj
seria Pod Lupą: sprawdź tutaj
seria Zegarkowa Extravaganza: sprawdź tutaj
seria Jednozegarkowe Kolekcje: sprawdź tutaj

Strona Alt-Ctrl-Watches na FB: 

Do następnego!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Alternatywny Czas #4: Czołg - jubilerska legenda

Alternatywny Czas #6: Amerykańskie A-11

Alternatywny Czas #1: "Houston, mamy moonwatch'a!"