Tematyczne Kolekcje #2
Autor: Mateusz
Wstęp
Format "Tematyczne Kolekcje" powstał, aby przedstawić zegarki skompletowane w gotowe zestawy. Pojedynczy post z serii, będzie zawierał maksymalnie dwa zestawy, wybrane zgodnie z obowiązującym tematem przewodnim. Każdy zestaw złożony będzie z 3 czasomierzy. Nie jest to liczba przypadkowa, ponieważ statystycznie tyle zegarków wystarczy, aby kolekcja była "kompletna". Zegarki w takiej kolekcji spełniają różne funkcję. Najpopularniejszy zestaw wyróżnia następujące role:
- tzw. "dress watch" => zegarek elegancki, spełniający rolę czasomierza wyjściowego; zwykle zakładany na specjalne, formalne okazje
- zegarek codzienny => uniwersalny czasomierz zakładany do codziennych stylizacji; duża dowolność przy wyborze
- dzika karta => trzeci czasomierz może być dobrany na różne sposoby, najpopularniejszym wyborem jest tu zegarek nieco bardziej wytrzymały, posiadający dużą wodoszczelność, dzięki czemu możemy go ze spokojem założyć do bardziej wymagających, weekendowych zadań; w tej serii trzeci czasomierz będzie dobierany zależnie od tematu przewodniego/konkretnego zestawu
Mimo, iż zegarki będą pogrupowane w kolekcjach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytający mieszali poszczególne zegarki, tworząc swoją własną, wymarzoną kolekcję.
Temat przewodni: zegarki do zadań specjalnych
Istnieją różne podejścia do zegarków. Dzisiejszy post przygotowany został z myślą o osobach, które wytrzymałość, funkcjonalność oraz praktyczność przedkładają nad wygląd czy prestiż mechanizmu/marki. Pomimo określenia "zegarki do zadań specjalnych", poniższe modele nie będą tylko i wyłącznie czasomierzami militarnymi czy taktycznymi. Istotą wybranych kolekcji jest uzyskanie różnorodności poprzez selekcję zegarków, cechujących się wysoką praktycznością w konkretnych sytuacjach.
Post wyjaśniający podstawowe zagadnienia: tutaj
Zestawy
Kolekcja nr 1: Przyczajone tygrysy
Dla kogo? dla mężczyzn
Potencjalna cena? około 3.000zł
Zakres rozmiarów? od 38-46mm
1. Dress Watch: Citizen Super Titanium
prezentowana referencja: BM7360-82E
Źródło: https://zegarownia.pl/zegarek-meski-citizen-titanium-eco-drive-bm7360-82e
Specyfikacja:
Średnica: 41mm
Grubość: około 9mm
Mechanizm: solarny (japoński moduł typu Eco-Drive od Citizena)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: japońskie (SWISS MADE)
Cena: około 1.000zł
Komentarz: W pierwszym zestawie na dress watcha wybrałem powyższego Citizena. Jest to typowy "przyczajony tygrys", gdyż na pierwszy rzut oka wydaję się kolejnym czasomierzem przeznaczonych do nieco bardziej eleganckich stylizacji. Jednakże, po przyjrzeniu się specyfikacji dostrzegamy jego prawdziwą siłę: koperta oraz bransoleta są wykonane z mocnego ale jednocześnie bardzo lekkiego materiału jakim jest tytan. Za precyzję wskazywania czasu odpowiada moduł typu Eco-Drive, powstały w firmie Citizen. Jest to mechanizm solarny (pracujący na tej samej zasadzie co moduły kwarcowe, tykając co sekundę). Oznacza to, iż nie posiada wymiennej baterii ale akumulator, otrzymujący energię z promieni słonecznych, dostających się do paneli ukrytych pod tarczą. W pełni naładowany potrafi wytrzymać w szafie kilka miesięcy, dzięki czemu można go spokojnie założyć na sporadyczne, formalne okazje. Warto również nadmienić, iż zegarek posiada wysoką jak na dress watch wodoszczelność, która wynosi 100m.
2. Zegarek codzienny: BOLDR Venture GMT
prezentowana referencja: Venture GMT Khaki
Specyfikacja:
Średnica: 38mm
Grubość: około 14mm
Mechanizm: kwarcowy (szwajcarska Ronda 515.24H)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: singapurskie
Cena: około 1.200zł
Komentarz: Marka BOLDR to ciekawe zegarki, utrzymywane w stylu wojskowo-outdoorowym. Jako czasomierz codzienny wybrałem model Venture GMT, z funkcją śledzenia drugiej strefy czasowej (lub wskazania AM/PM). Koperta, tak samo jak w przypadku Citizena, wykonana jest z tytanu. Dodatkowo mamy szafirowe szkło odporne na zarysowania, 200m wodoszczelności oraz całkiem przyjazne 38mm średnicy - nadaje się na mniejsze nadgarstki. Producent zapewnia także o wysokiej jakości masy świecącej, która została nałożona m.in. na wskazówki. Jedynym minusem może być parciany pasek typu NATO - poprzez konieczność przepuszczenia go pod kopertą, musimy zaakceptować dodatkowe milimetry wysokości. Na szczęście 20mm szerokości przy uszach daje nam łatwą możliwość zmiany na pasek skórzany bądź z tworzywa sztucznego (20mm to najbardziej popularna szerokość wśród pasków).
3. Dzika karta: Casio G-SHOCK
prezentowana referencja: GBX-100-1
Źródło: https://www.casio-intl.com/asia/en/wat/watch_detail/GBX-100-1/
Specyfikacja:
Średnica: 46mm
Grubość: około 15mm
Mechanizm: kwarcowy (japońskie moduł Casio 3482)
Szkło: mineralne
Pochodzenie: japońskie
Cena: około 800zł
Komentarz: Kolejny "przyczajony tygrys" w tym zestawieniu to Casio G-Shock z serii GBX-100. Z pozoru kolejna "kostka" z analogowym wyświetlaczem, ale wystarczy przyjrzeć się jej funkcjom, by dowiedzieć się o ukryty "mocach". Na pokładzie znajdziemy: cyfrowy wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości z podświetleniem Super Illuminator; możliwość sparowania zegarka z dedykowaną aplikacją Move G-Shock, dzięki czemu będziemy w stanie przechowywać dane treningowe (dzięki wbudowanemu akcelerometrowi) w telefonie. Dodatkowo istnieje możliwość otrzymywania powiadomień z mediów społecznościowych, wiadomości SMS oraz e-mail. Ponadto, zegarek posiada m.in.: tryb samolotowy, czas światowy dla 38 miast, automatyczne przełączanie na czas letni, 4 alarmy, minutnik, stoper, tryb oszczędzania energii, pełny automatyczny kalendarz, format 12/24-godzinny, wskazanie wschodu/zachodu słońca oraz codzienny dziennik aktywności. Mnóstwo przydatnych opcji za przystępną cenę.
***
Kolekcja nr 2: Ukryte smoki
Dla kogo? uniseks
Potencjalna cena? około 1.900zł
Zakres rozmiarów? od 37-45mm
1. Dress Watch: Traser P59
prezentowana referencja: TS-108208
Specyfikacja:
Średnica: 37mm (lub 42mm)
Grubość: około 10mm
Mechanizm: kwarcowy (szwajcarska ETA 804.112)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: szwajcarskie (SWISS MADE)
Cena: około 1.000zł
Komentarz: Moim pierwszym, ukrytym smokiem jest zegarek marki Traser, która zrodziła się z dokonań innej marki - mb-microtec, tworzącej wojskowe czasomierze m.in. dla armii amerykańskiej. Modele marki Traser znane są dziś głównie za sprawą wykorzystania tubek, do których pod ciśnieniem wprowadza się gaz (trzeci izotop wodoru, inaczej zwany trytem). Takie rurki są w stanie emitować światło nieprzerwanie aż do 25 lat, zaś sam producent zapewnia gwarancję na 10 lat świecenia bez straty jasności. Poniżej symulacja efektu świecenia tubek z trytem:
To właśnie podświetlenie trigalight® czyni z tego modelu "ukrytego smoka". A co z resztą specyfikacji? Wytrzymałe szkło szafirowe, 100m wodoszczelności, szwajcarski mechanizm kwarcowy z datownikiem. Oprócz tego, model posiada stalową kopertę, utrzymaną w stylu vintage, co w połączeniu z paskiem daje możliwość założenia go na nieco bardziej formalne okazję (tutaj polecam wariant z czarną tarczą, referencja TS-108637 + dokupienie skórzanego, czarnego paska).
PS: Producent zapewnia 15% rabatu osobom ze służb mundurowych. Wystarczy wejść na oficjalną stronę marki Traser i wypełnić odpowiedni formularz.
2. Zegarek codzienny: Casio G-SHOCK
prezentowana referencja: GA-2100FR-5AER (istnieją wersje damskie tego modelu)
Specyfikacja:
Średnica: 45mm
Grubość: około 12mm
Mechanizm: kwarcowy (japoński moduł Casio 5611)
Szkło: mineralne
Pochodzenie: japońskie
Cena: około 600zł (inne wersje są tańsze)
Komentarz: W tym zestawieniu, na zegarek codzienny postanowiłem wybrać G-Shocka z serii GA-210 w wariancie Mystic Forest. Będzie to dobry wybór, jeżeli wasza codzienna praca to praca w terenie lub w trudnych warunkach. Czasomierze G-Shock znane są przede wszystkim z dużej wodoszczelności i mocnej konstrukcji z tworzywa sztucznego. Modele GA-210 posiadają dodatkowy "rdzeń" wykonany z karbonu, który otacza mechanizm, zapewniając jeszcze większą wytrzymałość. Dodatkowym smaczkiem, czyniącym z GA-210 ukrytego smoka, jest nawiązanie do kultowych designów Geralda Genty poprzez ośmioramienny pierścień, zwany bezelem (stąd przydomek CasiOak, od zegarka Royal Oak marki Audemars Piguet). Jeśli chodzi o funkcję, są one raczej podstawowe, jak np.: alarm, wybór strefy czasowej, stoper czy automatyczny kalendarz.
3. Dzika karta: Wostok Amfibia/Komandirskie
prezentowana referencja: 420959s
Źródło: https://meranom.com/en/amphibian-classic/420/vostok-watch-amphibian-classic-420959s.html
Specyfikacja:
Średnica: 39mm (istnieją większe modele)
Grubość: około 14mm
Mechanizm: mechaniczny, o naciągu automatycznym (rosyjski Wostok 2416)
Szkło: akrylowe
Pochodzenie: rosyjskie
Cena: około 280zł
Komentarz: Jako dziką kartę w tym zestawieniu wybrałem legendarną markę Wostok i jej linie Amfibia oraz Komandirskie. Korzenie marki Wostok sięgają czasów Związku Radzieckiego, lecz świadomość o niej przetrwała przede wszystkim wśród pasjonatów zegarmistrzostwa oraz naszych ojców bądź dziadków. Dlaczego zatem warto postawić na modele linii Amfibia i Komandirskie? Przede wszystkim ze względu na stosunek cena-jakość. Za cenę około 300zł dostajemy zegarek mechaniczny, z bardzo solidnym jak na cenę mechanizmem; dużą wodoszczelność (min. 100m ale dzięki swej konstrukcji im głębiej zegarek się znajduje, tym bardziej hermetyczny się staje) oraz ciekawe, choć momentami absurdalne designy tarcz. Z wad na pewno trzeba wymienić jakość pasków/bransolet, na których przychodzą czasomierze - należy liczyć się z wymianą na coś lepszego.
PS: Warto nadmienić, iż zegarki z linii Amfibia oraz Komandirskie posiadają "luźną" koronkę. Oznacza to, że po odkręceniu koronki (co pozwala zachować dużą wodoszczelność), staje się ona wyraźnie luźna, dając mylne wrażenie defektu. Jest to zabieg celowy, mający ochronić odkręconą koronkę przed ułamaniem się poprzez przypadkowe zderzenie. Aby skorzystać z niej właściwie, po odkręceniu należy delikatnie ją pociągnąć, aby móc np. nakręcić mechanizm; bądź odciągnąć ją jeszcze bardziej do pozycji nr 1 (ustawienie daty, jeśli jest; jeśli nie - ustawienie godziny) oraz nr 2 (ustawienie godziny).
***
To wszystko na dziś, mam nadzieję, że dzisiejszy post sprawił Wam tyle samo przyjemności w czytaniu, ile mi w jego tworzeniu.
Zapraszam również na inne serie na moim blogu:
seria Tematyczne Kolekcje: sprawdź tutaj
seria Alternatywny Czas: sprawdź tutaj
seria Pod Lupą: sprawdź tutaj
seria Zegarkowa Extravaganza: sprawdź tutaj
seria Jednozegarkowe Kolekcje: sprawdź tutaj
Zapraszam również na stronę FB: sprawdź tutaj
Do następnego!
Komentarze
Prześlij komentarz