Tematyczne Kolekcje #1

  Autor: Mateusz


Wstęp

    Format "Tematyczne Kolekcje" powstał, aby przedstawić zegarki skompletowane w gotowe zestawy. Pojedynczy post z serii, będzie zawierał maksymalnie dwa zestawy, wybrane zgodnie z obowiązującym tematem przewodnim. Każdy zestaw złożony będzie z 3 czasomierzy. Nie jest to liczba przypadkowa, ponieważ statystycznie tyle zegarków wystarczy, aby kolekcja była "kompletna". Zegarki w takiej kolekcji spełniają różne funkcję. Najpopularniejszy zestaw wyróżnia następujące role:

  • tzw. "dress watch"  => zegarek elegancki, spełniający rolę czasomierza wyjściowego; zwykle zakładany na specjalne, formalne okazje
  • zegarek codzienny => uniwersalny czasomierz zakładany do codziennych stylizacji; duża dowolność przy wyborze
  • dzika karta => trzeci czasomierz może być dobrany na różne sposoby, najpopularniejszym wyborem jest tu zegarek nieco bardziej wytrzymały, posiadający dużą wodoszczelność, dzięki czemu możemy go ze spokojem założyć do bardziej wymagających, weekendowych zadań; w tej serii trzeci czasomierz będzie dobierany zależnie od tematu przewodniego/konkretnego zestawu
    Mimo, iż zegarki będą pogrupowane w kolekcjach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytający mieszali poszczególne zegarki, tworząc swoją własną, wymarzoną kolekcję.


Temat przewodni: styl vintage
    Według definicji, słowo "vintage", oznacza styl polegający na noszeniu rzeczy z innej epoki lub na takowe stylizowane. Czasomierze, które dziś określamy jako vintage to przede wszystkim zegarki o dużo mniejszym rozmiarze niż obecny standard (dotyczy to męskich czasomierzy). Wraz z upływem czasu moda się zmieniała i standardowa średnica zegarków męskich z  34mm zwiększyła się do dzisiejszych 40mm. Mimo wszystko, mały rozmiar nie przeszkadza współczesnym panom w dobieraniu zegarków vintage do swojej stylizacji.

Post wyjaśniający podstawowe zagadnienia: tutaj

Zestawy

Kolekcja nr 1: Lata 1940-1960
Dla kogo? zestaw uniseks (poza Certiną)
Potencjalna cena? około 5.700zł
Zakres rozmiarów? od 21-41mm

1. Dress Watch: Certina Heritage DS
prezentowana referencja: C038.407.36.367.00

Prezentacja zegarek Certina Heritage DS
Źródło: https://www.zegarki-diament.pl/produkt/zegarek-meski-na-pasku-%27%27zloty-powermatic-80%27%27

Specyfikacja:

Średnica: 41mm
Grubość: około 11mm
Mechanizm: mechaniczny, o naciągu automatycznym (szwajcarski Powermatic 80.611)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: szwajcarskie (SWISS MADE)
Cena: około 4.000zł

Komentarz: Zegarek, obok którego nie sposób przejść obojętnie - kwintesencja wyglądu vintage ze świetną specyfikacją. Szwajcarski mechanizm z aż 80-cio godzinną rezerwą chodu sprawi, iż w pełni nakręcony zegarek, zatrzyma się dopiero po ponad trzech dniach, co wśród mechanizmów automatycznych jest ogromnym osiągnięciem (standardowa rezerwa wynosi około 40 godzin). System DS zapewnia 100m wodoszczelności, co sprawia, że zegarek jest bezpieczny przy każdym kontakcie z wodą. Dodatkowo, Certina wypuściła kilka wariantów kolorystycznych do wyboru. Jedyną wadą czasomierza, jako reprezentanta stylu vintage, jest 41mm średnica - troszkę dużo, co nieco zawęża zbiór potencjalnych zainteresowanych.

2. Zegarek codzienny: Lip Churchill T18
prezentowana referencja: 671000

Prezentacja zegarek Lip Churchill
Źródło: https://zegarownia.pl/zegarek-lip-churchill-t18-671000

Specyfikacja:

Średnica: 21mm
Grubość: brak danych
Mechanizm: kwarcowy (szwajcarska Ronda Slimtech 1064)
Szkło: mineralne
Pochodzenie: francuskie
Cena: około 900zł

Komentarz: Zegarek Lip T18 wzorowany jest na zegarku, przekazanym przez firmę sir Winstonowi Churchillowi w latach 40-tych. Jest to ciekawa propozycja na zegarek do codziennego użytku, ponieważ mechanizm kwarcowy zapewni gwarancję ciągłej pracy bez konieczności dokręcania. Cena jest troszkę zawyżona jak na specyfikację, natomiast z perspektywy designu - niewiele jest tego typu zegarków. Oczywiście, historia z przekazaniem czasomierza Churchillowi też robi swoje 😉.

3. Dzika karta: Sea-Gull 1963 Chronograph
prezentowana referencja: 1963

Prezentacja zegarek Sea-Gull 1963
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=LUDnKfub-ao

Specyfikacja:

Średnica: 38mm
Grubość: około 13mm
Mechanizm: mechaniczny, o naciągu manualnym (chiński Sea-Gull ST19)
Szkło: mineralne/szafirowe
Pochodzenie: chińskie
Cena: około 800zł

Komentarz: Sea-Gull 1963 to kultowy, chiński czasomierz ze stoperem. Jest to prawdopodobnie najtańszy manualnie nakręcany zegarek ze stoperem na rynku. Jego korzenie sięgają lat 60-tych, kiedy to armia chińska potrzebowała militarnego zegarka. Jest to też jeden z nielicznych zegarków, którego odsłonięty mechanizm (zdjęcie po prawej) przyciąga większą uwagę niż tarcza. Bardzo piękny zegarek z użyteczną funkcją stopera. Jedyny minus to fakt, iż istnieją oryginalne egzemplarze oraz "oryginalne" - są to kopie, na tym samym mechanizmie - różnica jest znikoma ale warto odnotować, iż taka sytuacja ma miejsce. Sea-Gull 1963 dostępny jest przede wszystkim na popularnej, chińskiej platformie sprzedażowej.

***

Kolekcja nr 2: Lata 1970-1980
Dla kogo? zestaw uniseks (Tissot może być troszkę za duży dla Pań)
Potencjalna cena? około 2.700zł
Zakres rozmiarów? od 34-40mm

1. Dress Watch: Tissot PRX (wersja kwarcowa)
prezentowana referencja: 205 T137.410.11.041.00

Prezentacja zegarek Tissot PRX
Źródło: https://dolinski.pl/tissot-prx-40-205-t137.410.11.041.00

Specyfikacja:

Średnica: 40mm
Grubość: około 10mm (wersja kwarcowa)
Mechanizm: kwarcowy (szwajcarska ETA F06.115)
Szkło: szafirowe
Pochodzenie: szwajcarskie (SWISS MADE)
Cena: około 1.700zł (wersja kwarcowa)

Komentarz: Lata 70-te w świecie zegarmistrzowskim to zdecydowanie lata świetności szwajcarskiego projektanta Geralda Genty (więcej informacji tutaj). Jego kultowy dziś design sportowego zegarka ze zintegrowaną bransoletą możemy podziwiać w takich zegarkach jak model Nautilus od Patek Philippe czy Royal Oak firmy Audemars Piguet. Prezentowany Tissot jest niejako kontynuacją spuścizny artystycznej Geralda Genty. Czasomierz występuje w dwóch wersjach: kwarcowej i automatycznej. Do tego zestawienia wybrałem tańszy model kwarcowy.

2. Zegarek codzienny: Timex Q
prezentowana referencja: TW2U81500

Prezentacja zegarek Timex Q
Źródło: https://zegarownia.pl/zegarek-damski-timex-q-reissue-malibu-tw2u81500

Specyfikacja:

Średnica: 36mm (wersja damska)
Grubość: około 12mm
Mechanizm: kwarcowy (japońskie Seiko PC33)
Szkło: hesalitowe
Pochodzenie: amerykańskie
Cena: około 800zł (inne wersje są tańsze)

Komentarz: Ok, wybór modelu do zdjęcia jest trochę przesadzony ale moim skromnym zdaniem ta wersja najbardziej krzyczy nam w twarz o latach 80-tych. Timex Q to współczesna reedycja czasomierza z 1979 roku. Dzisiejszy model posiada moduł od japońskiego Seiko, dzięki czemu Timex Q pracuje praktycznie bezgłośnie, w przeciwieństwie do innych modeli tej marki. Timex Q posiada bardzo dużo wariantów kolorystycznych (np. z motywem Coca-Coli) oraz dwie wersje koperty: damska (36mm) oraz męska (38mm) - obie tak naprawdę są w rozmiarze uniseks, zatem wystarczy wybrać wariant, który najbardziej nam się podoba.

3. Dzika karta: Casio Vintage
prezentowana referencja: CA-53WF-1BEF

Prezentacja zegarek Casio Vintage
Źródło: https://zegarownia.pl/zegarek-meski-casio-vintage-oldschool-manish-color-ca-53wf-1bef

Specyfikacja:

Średnica: 35mm
Grubość: około 8mm
Mechanizm: kwarcowy (japoński moduł od Casio)
Szkło: akrylowe
Pochodzenie: japońskie
Cena: około 170zł

Komentarz: Bądźmy szczerzy - jakiekolwiek zestawienie czasomierzy z lat 80-tych nie może być kompletne bez choćby jednego modelu od firmy Casio. Prezentowany model to współczesna wersja zegarka, który fani kina lat 80-tych na pewno znają - chodzi oczywiście o zegarek-kalkulator, który gości na nadgarstku Marty'ego McFly, granego przez Michaela J. Foxa w filmie Powrót do przyszłości (patrz tutaj). Użyty moduł ma podstawowe funkcje, t.j.: alarm, stoper, wskazania dnia tygodnia i miesiąca oraz oczywiście kalkulator.

***

To wszystko na dziś, mam nadzieję, że dzisiejszy post sprawił Wam tyle samo przyjemności w czytaniu, ile mi w jego tworzeniu.

Zapraszam również na inne serie na moim blogu:
seria Alternatywny Czas: sprawdź tutaj
seria Pod Lupą: sprawdź tutaj
seria Zegarkowa Extravaganza: sprawdź tutaj
seria Jednozegarkowe Kolekcje: sprawdź tutaj

Zapraszam również na stronę FB: sprawdź tutaj

Do następnego!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Alternatywny Czas #4: Czołg - jubilerska legenda

Alternatywny Czas #6: Amerykańskie A-11

Alternatywny Czas #1: "Houston, mamy moonwatch'a!"